Selv om verdensmestrene i parløb Alex Rasmussen og Michael Mørkøv hyggede sig gevaldigt ved Årets Fund kåringen i Politikens Hus tirsdag aften, hvor de var blandt æresgæsterne som vindere af denne eftertragtede udmærkelse for to år siden, havde de rigeligt overskud til at sætte samtlige konkurrenter på plads, da det et døgn senere gjaldt kampen om den nationale titel i deres favoritdisciplin. »Det var en fantastisk fest i går sammen med alle de andre sportsfolk, men vi vidste jo, at der stod noget på spil kort tid efter, så derfor sørgede vi for at have kontrol over, hvad der skete«, siger Michael Mørkøv med et smil efter i Ballerup Super Arena at være hyldet sammen med Alex Rasmussen som sejrherre to omgange foran en anden Årets Fund–deltager Sebastian Lander og Michael Færk Christensen, mens Marc Hester og Jesper Mørkøv besatte tredjepladsen yderligere en runde bagude. Havde styr på løbet »Vi havde styr på det under hele løbet, hvor vi havde besluttet os for udelukkende at koncentrere os om os selv«, konstaterer Michael Mørkøv.
LÆS OGSÅ Verdensmestre jagter succes på bane og brosten
»Selvfølgelig vidste vi, at vi favoritter, men det var vigtigt for os ikke at komme til at spille en rolle i kampen om de andre medaljer. Det måtte de øvrige par afgøre mellem sig, og jeg synes, at det lykkedes ganske godt«.
Fjerde DM-titel i træk
Det var fjerde år i træk, at Alex Rasmussen og Michael Mørkøv satte sig på parløbstronen – i to sæsoner inden da var førstnævnte også i besiddelse af mesterskabstrøjen sammen med Michael Berling.
I øvrigt kunne arrangøren af det københavnske seksdagesløb Henrik Elmgreen, gnide sig i hænderne ved at konstatere, at hans kommende par nr. 7 Rasmussen og Mørkøv tilsyneladende for alvor har fået tag i publikum.
Verdensmestre styrer mod ny titel Det er næppe den store hemmelighed, at banecyklingen med de store internationale resultater sædvanligvis ikke formår at trække synderligt mange tilskuere til velodromen på vestegnen, men dette DM–arrangement var en undtagelse, og det skyldes givetvis tilstedeværelsen af Rasmussen og Mørkøv, der også som udgør den store publikumsmagnet i vinterbaneshowet fra 4. til 9. februar. Dansk mester for sjette gang



























