Spurtkanon langer ud efter rivalerne

VRISSEN. Den italienske supersprinter Allesandro Petacchi (tv) mener ikke, at de øvrige hold i feltet ydede nok for at køre udbryderne ind på gårsdagens etape i Giro d'Italia.
VRISSEN. Den italienske supersprinter Allesandro Petacchi (tv) mener ikke, at de øvrige hold i feltet ydede nok for at køre udbryderne ind på gårsdagens etape i Giro d'Italia.
Lyt til artiklen

For de talrige sprintere i Giro d’Italia feltet var der tale om en spildt mulighed, da det i går lige netop lykkedes for deltagerne i det lange udbrud at holde hjem. Og i kølvandet på den forgæves stræben efter at få strabadserne til at munde ud i en massespurt, har nogle af de aktører, som gik glip af en hovedrolle i finalen i Novi Ligure, da også givet udtryk for deres skuffelse over etapens forløb.

LÆS OGSÅ Gigantudbrud skabte Giro-overraskelse

»Vi var de eneste, der tog ansvar. De andre burde have hjulpet os langt tidligere«, siger således den mest vindende blandt de i øjeblikket aktive ryttere, den italienske spurtkanon Alessandro Petacchi (Lampre).

»Måske er nogle af de øvrige hold tilfredse med, hvad de allerede har nået. Men jeg forstår ikke den måde, de kørte på«.

Garmin, Sky og Colombia for sent ud
Petacchi henviser først og fremmest til Garmin og Sky, der allerede begge har en etapesejr i hus ved henholdsvis Tyler Farrar og Bradley Wiggins, men som i går alt for sent satte sig i front i forsøget på at neutralisere offensiven.

Det gjaldt i øvrigt også HTC-Columbia, der prøvede at få André Greipel til tops, men endnu engang havde svært ved at få tingene til at fungere optimalt.

Angrebsivrige får blod på tanden
Der er næppe tvivl om, at udviklingen på denne 5. etape har givet de angrebsivrige deltagere i Giro-feltet blod på tanden, for når udbryderne havde succes i den ellers tilsyneladende ulige kamp med forfølgerne under omstændigheder, som helt klart var i sprinterholdenes favør, anspores andre til at prøve lykken.

Det lægger sandsynligvis på dagens 172 km fra Fidenza Village til Marina di Carrara op til ihærdig kamp straks fra start for at slippe med i det fremstød, der kommer til at operere i front det meste af etapen.

Bedre vilkår for udbryderne

Og ihærdigheden bliver næppe mindre af, at vilkårene i dag synes væsentligt bedre for udbryderne end i går.

Således byder ruten på tre stigninger, som ikke er voldsomme, men kan hindre en del af sprinterne i at nå frem til kampen om topplaceringerne.

To af de tre bjergspurter hører hjemme i 2. kategori, mens den sidste ligesom de hidtidige etapers er at finde i 3.

Til gengæld er der tale om en kort hektisk sag, som på det stejleste sted har en stigningsprocent på 12 og med cirka 10 km til mål fra toppen er der udsigt til en særdeles interessant afsluttende fase.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her