Had og kærlighed i Matti Breschels gule eventyr

Succespar. Matti Breschel (tv.) vandt gårsdagens etape af Post Danmark Rundt og kører i dag i løbets gule førertrøje. Jakob Fuglsang blev nummer to, men står til at overtage førertrøjen i dag.
Succespar. Matti Breschel (tv.) vandt gårsdagens etape af Post Danmark Rundt og kører i dag i løbets gule førertrøje. Jakob Fuglsang blev nummer to, men står til at overtage førertrøjen i dag.
Lyt til artiklen

For fjerde år i træk er Matti Breschel indehaver af den gule førertrøje i Post Danmark Rundt, og ganske som i de foregående tilfælde må den 25-årige danske klassikerspecialist belave sig på at skulle af med den igen, inden afslutningen. Foreløbig kan Breschel dog se frem til endnu en podiehyldest, når formiddagens 100 km lange 4. etape fra Nyborg op over Kerteminde og den nordøstlige spids af Fyn til Odense er overstået. Sprinterne tilbage i hovedrollerne Her vender sprinterne givetvis tilbage i hovedrollerne, og det er langt fra utænkeligt at Matti Breschel vil prøve at blande sig også i den sandsynlige massespurt, om end Team Saxo Bank muligvis vælger at køre for den fynske hjemmebanehelt, baneverdensmesteren Alex Rasmussen. Breschel har også en førsteplads i løbets pointkonkurrence at forsvare, og måske kan lidt ekstra bonussekunder også styrke hans overordnede position.

LÆS OGSÅ Breschel efter succes: Fuglsang får den gule i morgen

Det er først på aftenens 19,4 km lange enkeltstart i Middelfart, at Breschel går sin uundgåelige Post Danmark Rundt–skæbne i møde, for som han selv så tydeligt har udtrykt der, er og bliver han ikke specialist, når det handler om den ensomme kamp mod klokken.

Det svigefulde had–kærlighedsforhold mellem Matti Breschel og trikoten i den eftertragtede kulør i årets største årligt tilbagevendende danske idrætsbegivenhed vil derfor givetvis byde på et nyt brud mellem parterne, inden det i morgen gælder den afsluttende etape fra Høng til de fire omgange a 14 kilometer på næste års VM–rute i Rudersdal med opløb på Geels Bakke.

Har sat markant præg på løbet
Trods denne forudsigelige, halvtriste udvikling er forbindelsen mellem Breschel og Post Danmark Rundt også mættet med en masse varme følelser.

For selv om det er holdkammeraten og værelsesmakkeren Jakob Fuglsang, der kan skrive historie, hvis han som den første i morgen formår at hjemføre den samlede triumf for tredje gang, har Matti Breschel i de seneste år sat så markant et præg på løbet, at også han er på sikker kurs mod en uforglemmelig position i Post Danmark Rundt–annalerne.

Til tops på listen over etapevindere
Således bragte Breschel sig i går på højde med Jesper Skibby og italieneren Nicola Minali på listen over de fleste etapesejre.

Og i modsætning til de to sidstnævnte, der længst har indstillet aktiviteterne – Skibby kæmpede sig dog i går gennem motionisternes udgave af kongeetapen til Vejle – har Saxo Bank–stjernen en særdeles realistisk mulighed for at nå op på flere end de fem førstepladser, det hidtil er blevet til.

LÆS ARTIKLENMatti Breschel siger farvel til Bjarne Riis

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her