To danske talenter viser verdensklasse

verdensklasse. Rasmus Quaade jubler over sin sølvmedalje ved VM for ungdomsryttere i enkeltstart i København.
verdensklasse. Rasmus Quaade jubler over sin sølvmedalje ved VM for ungdomsryttere i enkeltstart i København.
Lyt til artiklen

Sæsonens første World Cup på velodromen i den kasakhiske hovedstad Astana har udviklet sig til en langt større succesoplevelse, end selv de mest optimistiske i Danmarks Cykle Union vist havde turdet håbe på. Efter den flotte fjerdeplads i 4 km holdforfølgelsesløb i går var de rød-hvide repræsentanter nemlig atter helt fremme i forreste række på andendagen med to af den hjemlige banesports mest lovende talenter, den 21-årige U23 VM-sølvvinder fra enkeltstarten på landevej Rasmus Quaade og den 19-årige tidligere juniorverdensmester i individuelt forfølgelsesløb – Danmarks eneste gennem tiderne – Lasse Norman Hansen som hovedpersonerne. Quaade nr. 4 i individuelt forfølgelsesløb Begge – Norman dog kun i tidskørslen – havde været med til at hjemføre den flotte placering i den kollektive tempodisciplin, som sørgede for, at de danske chancer i kapløbet om de olympiske adgangskort styrkedes i en sådan grad, at det forekommer ganske usandsynligt, at Danmark ikke bliver en af de seks europæiske nationer, der får adgang til forfølgelsesløbet.

Læs også Dansk succeskvartet på sikker kurs mod OL

Og i dag var Quaade ligesom Norman døgnet inden sluppet løs i den individuelle satsning med imponerende resultater til følge.

Quaade sluttede som nr. 4 blandt 22 deltagere i 4 km forfølgelsesløb – en mands udgaven er ligesom parløb til stor fortrydelse for mange baneeksperter ikke længere på OL-programmet – og Norman blev nr. 5 i den ny olympiske disciplin omnium.

Bemærkelsesværdige fremskridt
Dermed sørgede den fynske teenager for, at Danmark pludselig er langt inde i OL-varmen i denne styrkeprøve.

Omnium strækker sig over seks afdelinger, og Lasse Norman, der forrige søndag blev nr. 4 ved europamesterskaberne på den hollandske VM-bane i Apeldoorn, har på rekordtid etableret sig i verdenseliten.

Læs ogsåDansk teenager i stærk olympisk satsning Lasse Norman debuterede i omnium i større sammenhæng, da det gjaldt den globale hæder for godt syv måneder siden i Apeldoorn. Dengang drev han det til en 11. plads, og eftersom det nu i bestræbelserne på at kvalificere Danmark til OL er stort set de samme rivaler, han er oppe mod – han placerede sig således i Astana umiddelbart foran den australske verdensmester Michael Freiberg – er det åbenlyst, at Lasse Norman har gjort bemærkelsesværdige fremskridt. Fra 11. til 6. plads Europa er garanteret otte pladser i omnium ved OL, og inden EM for to uger siden, lå Danmark blot nr. 11 i den kontinentale hierarki. Lasse Norman har imidlertid ændret det til en sjetteplads med 580 point. Polen og Holland følger lige efter med henholdsvis 560 og 468, mens Rusland som den første nation udenfor den i olympisk sammenhæng så attraktive top 8 har 420.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her