For syv år siden var den daværende kaptajn for Team CSC Ivan Basso på et særdeles succesrigt ophold i Danmark, da han umiddelbart efter at være blevet nr. 2 i Tour de France knuste al modstand i Post Danmark Rundt med sejr på fire af de seks etaper og en deraf følgende suveræn samlet triumf, hvilket indbragte ham en enorm popularitet på grund af tilhørsforholdet til Bjarne Riis’ mandskab. Det samarbejde ophørte som bekendt året efter, da den 34-årige italiener involveredes i Operacion Puerto skandalen, men i denne sæson er det planen, at han atter skal optræde på de danske landeveje. Her skal jagten på karrierens tredje overordnede gevinst i Giro d’Italia nemlig grundlægges, når den tre uger lange styrkeprøve indledes 5. maj i Herning. I tvivl til det sidste Men til det sidste er Basso tilsyneladende i tvivl om, hvorvidt han efter et uheldsplaget forår nu også er i stand til at binde an med den krævende opgave.
Læs også Ivan Basso knuser dansk offensiv på sneklædt bjerg
Inden gårsdagens start på Tour de Romandie slog Liquigas-stjernen i hvert fald fast, at det schweiziske arrangement for ham ville blive en knald eller fald begivenhed forstået på den måde, at det vil blive afgørende for, om han tager turen til Danmark.
Har arbejdet på overtid
»Jeg håber meget, at jeg er med på holdet, der i næste uge skal nordpå, men om det bliver tilfældet, får jeg svaret på her i Schweiz«, siger Ivan Basso i en pressemeddelelse fra sit italienske mandskab.
Læs ogsåDanske Giro-drømme sættes på barsk prøve »Jeg har arbejdet på overtid for at indhente det, jeg satte til bl.a. ved styrtet i Paris-Nice, og det er i de kommende dage, jeg skal finde ud af, om det nu også rækker til at være med i Giroen. Terrænet i Tour de Romandie er velegnet til at teste formen, men først når løbet er forbi på søndag, ved jeg hvor jeg står«. Tog ingen chancer på regnvåde veje Den 3,34 km lange prolog gav intet fingerpeg i den retning, for Ivan Basso var blandt de mange topnavne, der startede i den sidste gruppe og derfor udsattes for regnvåde veje. Italieneren, der er kendt for at være forsigtig, tog da heller ingen chancer og sluttede som nr. 123 af de 159 deltagere med et minus på 25 sekunder til den walisiske vinder Geraint Thomas (Sky).


























