Efter sin forrygende Tour de France succes i 2011 nærede australieren Cadel Evans store forventninger til den igangværende sæson. Den har imidlertid hovedsagelig kun budt på skuffelser kulminerende med det markante nederlag i den tre uger lange franske styrkeprøve, hvor den 35-årige eksverdensmester aldrig formåede at bringe sig ind i kampen om den endelige triumf, men sluttede på en syvendeplads 15.49 minutter efter sin engelske afløser Bradley Wiggins (Sky). Efter Touren har Evans forsøgt at få gang i aktiviteterne igen i håbet om at slutte sæsonen af med opmuntrende præstationer ved VM i Holland og i den italienske klassiker Il Lombardia i slutningen af denne måned, men nu har australieren taget konsekvensen af manglende medgang og sat punktum for udfoldelserne i 2012. »Jeg er skuffet over, at det er gået på denne måde, men hvis jeg ikke skal risikere at ødelægge næste år, er det nødvendigt at sige stop nu«, oplyser Cadel Evans i en pressemeddelelse fra sin amerikanske arbejdsgiver BMC. Måtte udgå af amerikansk etapeløb Australieren blev for nylig tvunget til at udgå på 6. etape af USA Pro Cycling Challenge på grund af problemer med det højre knæ, og de har nu udviklet sig på en måde, så det er umuligt at fortsætte. Det var meningen, at Evans skulle have skærpet formen frem mod VM i de to canadiske WorldTour arrangementer Grand Prix Québec og Grand Prix Montreal fredag og søndag, men nu er det altså besluttet, at konkurrencecyklen køres i stald for i år.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun var et af Det Kgl. Teaters helt store navne, da hun pludselig besluttede sig for at lave noget helt andet
-
De samme ord, jeg lærte at forsvare som palæstinenser, bruger flere danskere nu om sig selv
-
Britisk Eurovision-ekspert: Sådan har vi aldrig set kassen før
-
Plejemor: Hvordan kan det være, at den eneste faggruppe, der arbejder i døgndrift for at sikre sårbare børns trivsel, står uden rettigheder?
-
Der er en ting, som dæmper angsten. Hvorfor benytter vi den ikke noget mere?
-
Nu gider hun ikke høre på mere pis fra Trump
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Niels Erling
Troels Lund efter de første forhandlinger: Langtfra alle vil være med til at føre den ansvarlige økonomisk politik
Debatindlæg af Omar Alkhatib
De samme ord, jeg lærte at forsvare som palæstinenser, bruger flere danskere nu om sig selv
Lyt til artiklenLæst op af Omar Alkhatib
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Hun havde ikke hørt fra sin kendte eksmand længe. Pludselig fortalte han alt om deres brud i populær podcast
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























