Efter at Christina Watches-Onfone ikke ganske formåede at få indfriet ambitionerne i Post Danmark Rundt, hvor tyskeren Stefan Schumacher sluttede på en samlet ottendeplads efter længe at have lignet en oplagt podiekandidat, er det danske mandskab kommet fra start med brask og bram i Tour of China.
Læs også Dansk Tour-helt slår til på hjemmebane
Her kunne den 29-årige Martin Pedersen i dag hyldes som indehaver af den gule førertrøje, og han afløste dermed Stefan Schumacher, der bar den efter gårsdagens holdkørsel.
Bonussekunder sikrede førertrøjen
Dagens etape vandtes af den 24-årige russer Aleksandr Serebryakov (Team Type 1), der tidligere i denne sæson har slået til på en etape i Tour of Korea samt i Philadelphia International Championship.
Det danske mandskab lægger beslag på de seks første pladser i det samlede klassement, efter at have vist sig at være forbløffende overlegen i det 19,8 km lange holdløb.
Læs ogsåMichael Rasmussen tror på tysk vinder af Post DK Og når Martin Pedersen stødte Stefan Schumacher fra tronen, skyldes det, at danskeren undervejs i dag sikrede sig to bonussekunder. Alle mand med hjem i holdløbet Christina Watches-Onfone er i Kina foruden Schumacher og Martin Pedersen repræsenteret af Michael Rasmussen og Daniel Foder, schweizeren Thomas Frei samt italieneren Angelo Furlan. Alle mand var med hjem i den kollektive tempokørsel, og distancen blev tilbagelagt på 23.23 minutter, hvilket var 14 sekunder hurtigere end Rabobanks Continental Team. 21 hold er til start


























