Ligeså overvældende en succes det belgiske storhold Omega Pharma-Quick Step noteredes for på gårsdagens prolog i Driedaagse van West-Vlaanderen, ligeså skuffende beskedent var udbyttet af dagens 175,4 km lange 1. etape fra Brugge til Harelbeke. Den mundede nogenlunde som ventet ud i en massespurt, efter at det belgiske kollektiv havde ydet et stort stykke arbejde for at køre et udbrud ind i sikker forvisning om, at den britiske eksverdensmester Mark Cavendish ville have en rimelig chance for at brillere. Men da der skulle dystes om topplaceringerne lykkedes dette ikke Omega Pharma-Quick Step at få en eneste blandt de 10 bedste, og Cavendish krydsede som den bedste stregen på en 23. plads. Belgier bevarede førertrøjen I stedet var det den 32-årige italiener Danilo Napolitano (Accent Jobs), der slog til foran belgieren Tom Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen) og hollænderen Barry Markus (Vcansoleil). Omega Pharma-Quick Step kan så trøste sig med, at den belgiske prologvinder Kristoff Vandewalle bevarede førertrøjen, samt at holdet stadig generelt står stærkt i det samlede klassement, eftersom etapen kun skabte ganske få ændringer i dette. Team Saxo-Tinkoffs sprinter nr. 14 153 af de 187 fuldførende kom i mål i den første gruppe, og her havde Team Saxo-Tinkoff den australske sprinter Jonathan Cantwell inde på en 14. plads, ligesom også dennes landsmand Jay McCarthy, japaneren Takashi Miyazawa og danskeren Jonas Aaen befandt sig i dette selskab. Derimod satte spanieren Benjamin Noval og Christopher Juul-Jensen, der ligesom Miyazawa havde været udsat for styrt undervejs, henholdsvis 1.14 og 1.19 minut til. Det danske mandskabs bedste sammenlagt er Jay McCarthy som nr. 23 med et minus på 23 sekunder. Har før haft succes i Nordeuropa Danilo Napolitano er kendt for at mestre forholdene i det nordligere Europa, og han har tidligere vundet en etape i den aktuelle begivenhed, ligesom han sidste år, da han repræsenterede hjemlandets Acqua & Sapone sejrede på tre etaper i Tour de Wallonie. Op til denne sæson havde Napolitano, som tidligere har repræsenteret både Lampre og Katusha, svært ved at finde et job, og han slog til, da der viste sig en mulighed på det mindre belgiske mandskab Accent Jobs.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen