Afmægtig Giro-konge: »Nu skal der et mirakel til, hvis jeg skal vinde igen«

I elegant stil suser Tom Dumoulin af sted på enkeltstarten - men ikke hurtigt nok til at erobre den lyserøde førertrøje.
   Daniel Dal Zennaro/AP
I elegant stil suser Tom Dumoulin af sted på enkeltstarten - men ikke hurtigt nok til at erobre den lyserøde førertrøje. Daniel Dal Zennaro/AP
Lyt til artiklen

Med afstanden reduceret til 56 sekunder mellem den engelske indehaver af den lyserøde førertrøje Simon Yates (Mitchelton-Scott) og sidste års vinder Tom Dumoulin (Team Sunweb) burde spændingen om udfaldet af årets Giro d’Italia være intensiveret, men umiddelbart deler den hollandske førsteudfordrer ikke den opfattelse.

»Nu skal der et mirakel til, hvis jeg skal stå øverst på podiet i Rom«, lyder en af kommentarerne i kølvandet på tirsdagens temporidt fra den 27-årige hollænder, hvis attitude i langt højere grad end opgivende er realistisk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her