Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Verdensmesterskaberne i banecykling indledes i dag med skærpede krav til de nykårede danske europamestre i 4 km holdforfølgelsesløb.

Ung dansk guldkvartet får skarp konkurrence i jagten på mere succes

Så glade var danskerne efter at have erobret guld ved europamesterskaberne i 4 km holdforfølgelsesløb for et par uger siden i Schweiz. Foto UEC.
Så glade var danskerne efter at have erobret guld ved europamesterskaberne i 4 km holdforfølgelsesløb for et par uger siden i Schweiz. Foto UEC.

Lidt over to uger efter de professionelle landevejsstjerners forrygende dyst om hæder i Paris-Roubaix, der mundede ud i italieneren Sonny Colbrellis (Bahrain Victorius) jubelscener på velodromen i den nordfranske by som vinder af brostensklassikeren, rettes den internationale cykelsports søgelys få hundrede meter derfra atter mod eliteudøveres udfoldelser i jagten på optimal belønning for langvarigt slid.

Men fra i dag til og med søndag handler det om verdensmesterskaberne på bane i den indendørs arena, der er opkaldt efter en af områdets og hele Frankrigs berømte sønner, Jean Stablinski, som i sin glorværdige karriere på landevejen op gennem 1950’erne og 60’erne blandt andet nåede at blive verdensmester i 1962, vinde etaper i alle de tre store nationale rundture, blive nr. 1 sammenlagt i Vuelta a España 1958 og hjemføre i alt 105 sejre.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her