Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Alle 622 dopingprøver i Touren var negative

Ren. Som vinder af tre etaper og indehaver af den gule trøjer i 14 dage var Tour-kongen Chris Froome feltets mest testede mand.
Ren. Som vinder af tre etaper og indehaver af den gule trøjer i 14 dage var Tour-kongen Chris Froome feltets mest testede mand.

Godt en måned efter finalen på Champs-Élysées kunne den internationale cykelunion, UCI, i dag bekendtgøre, at den 100. udgave af Tour de France også på en helt anden måde end den sportslige har været en succes.

Nu kan det nemlig fastslå, at det intensiverede antidopingarbejde under verdens mest krævende cykeludfordring, som er foregået i et tæt samarbejde mellem det franske antidopingagentur, AFLD, og UCIs egen organisation på området, Cycling Anti-Doping Foundation, CAFD, er mundet ud i det opmuntrende facit, at samtlige 622 blod- og urinprøver taget under løbet er negative.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her