På en ellers herligt solbeskinnet dag med titusindvis af begejstrede tilskuere langs landevejene i Holland og Belgien endte den længe så fredelige 1. etape i Tour de France fra Rotterdam til Bruxelles i vildt kaos. Bevares, der var da skete enkelte styrt undervejs på de 223,5 km, men ikke nær så mange, som det egentlig var frygtet på forhånd.
LÆS OGSÅ Styrtet Cancellara: Nu begynder det at gøre ondt
Det ændredes der imidlertid dramatisk på i finalen med tre sindsoprivende episoder, hvor først storfavoritten Mark Cavendish (HTC-Columbia) og den tredobbelte spanske eksverdensmester Oscar Freire (Rabobank) var blandt dem, der i et skarpt sving med to km tilbage blev sat ud af spillet.
Det rene ragnarok
500 meter fra målstregen udviklede dysten om sejren sig til det rene ragnarok, da så mange ryttere væltede, at vejen blev fuldstændig spærret, og endelig røg yderligere enkelte om kuld i det sidste, hektiske opgør om hæderen.
Pudsigt nok var det den italienske veteran Alessandro Petacchi (Lampre), der trak sig sejrrigt ud af denne lavine af voldsomme hændelser, og det er lige før, man ikke tror, det er noget tilfælde.
FAKTA:Etaperesultat og klassementKlarede sig også fri i Schweiz Den 36-årige spurtkonge – den mest vindende blandt de i øjeblikket aktive pedalatleter – scorede en tilsvarende triumf i Tour de Suisse for nylig. Da smøg han sig også fri af alle bataljerne, mens Cavendish og tyskeren Heinrich Haussler (Cervélo) kolliderede og rev flere andre med sig. Matti Breschel (Team Saxo Bank) sad ved den lejlighed klinet til Petaccjhis baghjiul og sikrede sig andenpladsen, men i dag var hverken den tidligere danske mester eller nogen af hans holdkammerater at se i front. Jakob Fuglsang var som nr. 27 den bedst placerede. De mange styrt får ingen indflydelse på det samlede klassement, eftersom de skete indenfor de sidste tre kilometer. Det betyder, at alle, der var impliceret i uheldene, fik noteret samme tid som Petacchi. Kun de ryttere, der allerede inden havde mistet kontakten med hovedfeltet, fik minus på kontoen, og det drejer sig kun om fem mand. Petacchis femte Tour-etapesejr Nærmest til at true Petacchi var australieren Mark Renshaw (HTC-Columbia), der efter at Cavendish var ude af billedet, havde frie hænder til at køre sin egen chance.




























