Politiet vil snakke med tour-stjerne

Neeeeeej. Alessandro Petacchi benægter alt. Italieneren ligger lige nu nummer to i kampen om den grønne pointtrøje. Her er det fra hans etapesejr 4. juli.
Neeeeeej. Alessandro Petacchi benægter alt. Italieneren ligger lige nu nummer to i kampen om den grønne pointtrøje. Her er det fra hans etapesejr 4. juli.
Lyt til artiklen

Midt i den italienske spurtkonge Alessandro Petacchis (Lampre) intense kamp med nordmanden Thor Hushovd (Cervélo) om den grønne pointtrøje i Tour de France, er der dukket en ubehagelig melding op fra den 36-årige italieners hjemland. Anklagemyndigheden i Padova, der er i gang med optrevlingen af en større dopingsag, ønsker nemlig at tale med Petacchi, fordi der er opstået mistanke om, at han har anvendt forbudte præstationsfremmende medikamenter. Vil selv opsøge anklagemyndigheden Men Petacchi selv er ligeså interesseret i at få kontakt med den instans, der står for efterforskningen, fordi han stiller sig fuldstændig uforstående over for de beskyldninger, der rettes mod ham.

LÆS ARTIKEL Petacchi får dopingsynder som holdkammerat

»Jeg har ingen anelse om, hvordan mit navn kan være sat i forbindelse med undersøgelsen i Padova, og hvis der skulle være fundet ulovlige medikamenter i mit hjem, er jeg i hvert fald fuldstændig uvidende om det«, fastslår Petacchi.

»Derfor agter jeg også at opsøge anklagemyndigheden, straks Tour de France er overstået, for at få klarhed over, hvad det drejer sig om«.

Håber at få lov at blive i Touren
»Jeg er dybt ulykkelig over denne sag ikke kun for min egen, men også for holdets skyld. Og nu håber jeg bare, at den ikke fører til, at jeg bliver sendt hjem. Det ville være bittert, efter at jeg har ydet så store ofre for at nå det mål, der hedder at slutte som samlet vinder af pointkonkurrencen«.

Petacchis bekymring er forståelig, for ryttere, der er sat i forbindelse med en politimæssig dopingundersøgelse, er førhen blev ekskluderet fra Tour de France, men endnu har arrangørerne ikke taget skridt i den retning.

Fire point efter Hushovd

Tidligere i denne sæson har eksverdensmesteren Alessandro Ballan og Mauro Santambrogio, der har kørt for Lampre i flere år, også været i søgelyset.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her