Født 25. januar 1978 Professionel siden 2000 Nuværende hold: Rabobank Bedste Tour de France-placering: Nr. 4 i 2008 -------- Da Denis Mentjov i 2003 hyldedes som vinder af ungdomskonkurrencen i Tour de France, åbnede der sig spændende perspektiver for russerens fremtid i de store etapeløb. Og han har da også siden markeret sig som en af de skrappeste specialister på dette felt med samlet sejr i Vuelta a Espana i både 2005 og 2008 samt i Giro d’Italia sidste år. Den første af disse triumfer hører nu til dem, som hovedpersonen har vanskeligt ved at føle den maksimale begejstring over. Den blev nemlig først en realitet, længe efter at strabadserne var overstået, da spanieren Roberto Heras, der var blevet hyldet på podiet i Madrid, fik frataget sejren på grund af doping. Fik podieplads efter dopingdom I Tour de France har Denis Mentjov derimod haft vanskeligt ved at få tingene til rigtigt at stemme. Han er adskillige gange blevet lanceret som Rabobanks kaptajn, men først i 2008 var han ved at indfri forventningerne, da det blev til en tredjeplads efter Carlos Sastre og Cadel Evans. Også ved den lejlighed spoleredes glæden dog, for Mentjov optrådte ikke på podiet i Paris sammen med spanieren og australieren. Det gjorde derimod østrigeren Bernhard Kohl, der opnåede status af nationalidol i hjemlandet, indtil også han røg i dopingfælden. Sluttede på skuffende 51. plads Da Mentjov sidste år mødte op til Touren som nykåret Giro-sejrherre, levede håbet om, at det omsider skulle lykkes ham at nå til tops også i verdens skrappe etapeløbsudfordring, men det varede ikke længe, før det atter døde hen. Russeren sluttede på en yderst skuffende 51. plads 1.17.04 time efter Alberto Contador, og han formåede heller ikke senere på sæsonen at diske op med opmuntrende præstationer. Alt er koncentreret omkring Touren I år har Mentjov koncentreret al satsning på Touren og afgav således frivilligt sin Giro–tronen. Endnu har det dog været vanskeligt at få øje på signaler, der indikerer at den stærkt efterstræbte succes venter forude. I begyndelsen af marts blev russeren nr. 2 i Vuelta a Murcia. Den placering opnåede han også et par måneder senere i Romandiet Rundt, men derefter udgik han allerede på 1. etape i Belgien Rundt. I de kommende tre uger er det ikke kun rivalerne på de andre mandskaber, Mentjov skal holde øje med, for hos Rabobank må russeren dele kaptajnsværdigheden med den unge hollænder Robert Gesink. Men Mentjov behøver ikke være så bange for sin fremtid, for skulle Rabobank slippe ham, står russiske Katusha på spring for at skrive kontrakt.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























