Kaotisk finale med lykkelig vinder og stribevis af styrt

kortvarigt.  Alejandro Valverde (bill.)blev straks efter dagens etape i Vueltaen udråbt til at være indehaver af førertrøjen. Men de mange styrt på det sidste stykke mod må var der ikke blevet taget hensyn til, så Darwin Atapuma fører fortsat inden næste etape.
kortvarigt. Alejandro Valverde (bill.)blev straks efter dagens etape i Vueltaen udråbt til at være indehaver af førertrøjen. Men de mange styrt på det sidste stykke mod må var der ikke blevet taget hensyn til, så Darwin Atapuma fører fortsat inden næste etape.
Lyt til artiklen

I en kaotisk finale med flere voldsomme styrt på opløbsstrækningens kringlede, smalle passager og længere tids forvirring, inden det blev fastslået, at colombianeren Darwin Atapuma (BMC) atter skulle iklædes den røde førertrøje, kæmpede den 30-årige belgier Gianni Meersman (Etixx-Quick Step) sig problemfrit gennem alle bataljer til sin anden etapegevinst i Vuelta a España.

Men havde medlemmerne af juryen anlagt en ligeså striks vurdering af afslutningen på de 171,3 km fra Viveiro til Lugo, som kollegerne gjorde det i søndagens WorldTour-løb Cyclassics Hamburg, ville Meersmans jubel være blevet kortvarig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her