Kahlenberg ser fremad efter bruddet med Europas sidste diktator

Fyret. Felix Magath gjorde sensationelt Wolfsburg til tyske mestre i 2009.
Fyret. Felix Magath gjorde sensationelt Wolfsburg til tyske mestre i 2009.
Lyt til artiklen

Når spillerne på et fodboldhold i en klub, der har så stærk en trup på papiret som tyske VfL Wolfsburg, ikke mere løber det, de skal, i kampene og ikke kan få spillet til at fungere, er forklaringen enten, at de er fysisk udmattede af alt for hård træning i dagligdagen.

Eller at de underpræsterer, løbemæssigt og spillemæssigt, med vilje, fordi de ikke mere bryder sig om cheftræneren og vil af med ham, med henvisning til at atmosfæren i klubben er ’forgiftet’. Det var Bayern München-præsidenten, Uli Hoenes – en af de topledere i tysk fodbold, der har en mening om det meste, altså også gerne, hvad der foregår i andre klubber – som på den måde i sidste uge analyserede situationen i ’danskerklubben’ med Simon Kjær og Thomas Kahlenberg i spillerstaben.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her