Hvad er der galt med England? Det funderer kommentator Morten Bruun over før lørdagens kvartfinale mod Schweiz. For ham er det en gåde, at et hold med så dygtige folk kan spille så uinspireret.

Morten Bruun: »Det er mig en gåde, at de ikke har gjort det bedre«

Der har været langt mellem snapsene i Englands kampe under EM. Men her er en stærk en af slagsen: Jude Bellingham saksesparker bolden i kassen mod Slovakiet. Foto: Ina Fassbender/Ritzau Scanpix
Der har været langt mellem snapsene i Englands kampe under EM. Men her er en stærk en af slagsen: Jude Bellingham saksesparker bolden i kassen mod Slovakiet. Foto: Ina Fassbender/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Holdet var inden slutrunden udråbt som den måske største favorit til at løfte EM-trofæet efter finalen 14. juli i Berlin.

Det var ikke kun engelske eksperter, der i et anfald af national kådhed var overbeviste om, at landstræner Gareth Southgates udvalgte endelig vil bringe titlen hjem til det land, der som den eneste af de store fodboldnationer i Europa aldrig har vundet kontinentets mesterskab.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her