Robert Lewandowski, Polen og Bayern Münchens eminente bomber, frygter for fodboldens fremtid. Lørdag aften skal han forsøge at sparke Polen til sejr mod Spanien ved EM.

Robert Lewandowski: Der er for meget fodbold. Det går ud over kvaliteten, og fans begynder at kede sig

 Robert Lewandowski og Polen indledte EM med at tabe til Slovakiet. I aften gælder det Spanien.  Foto: Kirill Kudryavtsev/Ritzau Scanpix
Robert Lewandowski og Polen indledte EM med at tabe til Slovakiet. I aften gælder det Spanien. Foto: Kirill Kudryavtsev/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Robert Lewandowski har noget, han gerne vil fortælle om. Siden man igen begyndte at spille fodbold i maj sidste år, har den polske landsholdsspiller, som plejer at være ret så fåmælt, scoret hele 69 mål i 60 klub- og landsholdskampe.

Umiddelbart lægger de fleste nok mest mærke til det første tal: Det er en imponerende præstation af Lewandowski, verdens bedste angriber. Men det, der ligger ham mest på sinde lige nu, er selve antallet af kampe, som de professionelle skal spille. Og hvilke konsekvenser det kan få for fodboldens fremtid. Det er måske ikke noget, vi ellers har tænkt så meget over.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her