Fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Det er 60 år siden, England senest vandt verdensmesterskabet, og landstræner Thomas Tuchel har fået en del kritik for den trup, der skal hente titlen hjem.

Tyske Tuchel løber en risiko med sin omdiskuterede engelske trup

Thomas Tuchel beskytter sig mod solen i Kansas City,  inden han onsdag får sin VM-debut som landstræner for England. Foto: Richard Pelham/Ritzau Scanpix
Thomas Tuchel beskytter sig mod solen i Kansas City, inden han onsdag får sin VM-debut som landstræner for England. Foto: Richard Pelham/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Da Thomas Tuchel i marts 2025 blev udnævnt til engelsk landstræner, stod det ikke decideret i kontrakten, men mellem linjerne var opgaven klar: Sørg for, at England vinder verdensmesterskabet og dermed får den anden stjerne på trøjen.

En perlerække af trænere fra Ron Greenwood over Bobby Robson til senest Gareth Southgate har været på samme mission som tyskeren, men ingen af dem er lykkedes med at kopiere sir Alf Ramsey, der i 1966 – for 60 år siden – sikrede englænderne titlen for første og hidtil eneste gang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her