Den brasilianske landstræner Carlos Alberto Parreira var ganske godt tilfreds. Avancementet til ottendedelsfinalerne var en realitet for Brasilien efter søndagens 2-0-sejr over Australien i München. Og den 63-årige træner så ikke de store problemer i det brasilianske spil, selv om de forsvarende verdensmestre fortsat synes langt fra storformen. »Vi er glade for at have kvalificeret os, og det var en fortjent sejr. Vi forbedrede vores spil, vores pasningerne og vores fysik. Det er sandt, at med de tre australske angribere blev det mere kompliceret, og vi havde det til tider svært, men overordnet set så jeg mere positivt end negativt«, sagde Parreira, der førte Brasilien til VM-titlen i 1994. »Det er normalt, at vi ikke er i topform. Vi har kun spillet tre testkampe inden slutrunden, men vi bliver bedre og bedre«, fortsatte han.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Politiken erfarer: Regeringen vil indstille usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nu svarer Elisabet Svane på spørgsmål: »Det uforståelige er, at den kamp allerede blæses i gang nu«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hedebølgerne kommer tidligere og oftere: »Vi ender jo med at skulle leve om natten«
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























