Den danske landsholdsmålmand Thomas Sørensen kommer formentlig ikke med i Danmarks kommende kampe mod Paraguay og Frankrig. Keeperen kom til skade med en finger under opvarmningen til kampen i Brøndby, hvor landsholdet deltog i en velgørenhedskamp, der var et farvel til Ebbe Sand. Ifølge landsholdets læge Mogens Kreutzfeldt, så blev Sørensen ramt af en bold på sin ringfinger, således at det yderste led gik af led. En nærmere undersøgelse tirsdag skal afklare, hvor slemt det står til. Landstræner Morten Olsen var dog ikke fortrøstningsfuld. »Vi ved det ikke før i morgen. Der er ingen grund til optimisme, så vi må formentlig undvære ham i de to kampe«, sagde Morten Olsen, der i stedet havde Jesper Christiansen på mål i aftenens kamp.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Politiken mener: Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.