Bliver du her, eller rejser du? Det spørgsmål har den tyske Bundesligaklub i fodbold Schalke 04 gennem det seneste år prøvet at få svar på fra klubbens danske midtbanespiller Christian Poulsen. Hidtil er der ikke kommet en tilbagemelding fra danskeren, men torsdag vil der ifølge den tyske klubs manager, Rudi Assauer, ske noget. »I dag har Christian Poulsen haft et møde med Andreas Müller, og Poulsen har lovet, at han vil give besked om sin fodboldmæssige fremtid torsdag«, siger Rudi Assauer til Ritzau. Kan skifte gratis Rudi Assauer og Andreas Müller har ansvaret for den sportslige ledelse i Ruhr-klubben, og de har ikke haft held med at få Christian Poulsen til at forlænge sin kontrakt. Den udløber efter denne sæson, hvorefter han kvit og frit kan skifte til en anden klub. Mulig afsked på lørdag Dermed kan Christian Poulsen meget vel i lighed med Ebbe Sand spille sin sidste kamp for Schalke lørdag, hvor modstanderen er Stuttgart. Det er dog langt fra sikkert, at Christian Poulsen kommer på banen. I de seneste kampe er han blevet holdt på bænken, fordi klubben ikke kan få en klar udmelding om danskerens fremtid. I sdiste uge skrev det tyske fodboldmagasin Kicker, at Christian Poulsen skifter til italienske AC Milan.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
Gammelt dokument bekræfter, at kong Frederik VII’s var født med en misdannelse. Det er grunden til, at vi i dag har kong Frederik X
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø