Manager Steve McClarens Middlesbrough-trup er ved at være godt mørbanket, og det er der da heller ikke noget at sige til. Siden sæsonstarten er det blevet til et par håndfulde træningskampe, 34 kampe i Premier League og så lige to dusin kampe i de hjemlige pokalturneringer og UEFA Cuppen. Jo, de mange kampe sætter deres helt naturlige spor og når Steve McClaren så endvidere er en af topkandidaterne til posten som England manager, når Sven-Göran Eriksson smækker med døren efter VM, så er der mere end sædvanlig fokus på klubben fra havnebyen i det nordøstlige England. Vil have Wenger Tidligere på ugen blev Middlesbroughs rutinerede anfører, Gareth Southgate, i flere medier citeret for sin mening omkring McClaren og dennes landsholdsambitioner. Og de var ikke så lidt chokerende endda. »Jeg er ikke sikker på, at han er klar til det. Mit hjerte siger, at det skal være en englænder, men skal jeg pege på en, så må det blive Arsène Wenger«, lød det fra den tidligere engelske landsholdsspiller i avisen The Times. Hård tid hjemme Om den slags uden for banen-snak er medvirkende til, at Middlesbroughs præstationer i den hjemlige liga i denne sæson har været ganske middelmådige, skal forblive usagt den aktuelle placering som nummer 14 afslører dog, at Manchester United-manager, Alex Fergusons tidligere assistent sammen med sit rutinerede mandskab, der bl.a. består af landsholdsspillere fra otte nationer, kan have svært ved at holde fokus i længere tid ad gangen. I knald eller fald-kampene derimod har der været mere stil over Middlesbrough. I den 125. udgave af FA Cuppen bøjede kaptajn Southgate og Co. sig først i semifinalen mod West Ham i søndags, og efter sejre over Stuttgart, AS Roma og Basel, lyser en plads i UEFA Cup-finalen i Eindhoven for enden af tunnelen. Steaua fører 1-0 Det kræver dog, at det særdeles veltrimmede og angrebslystne rumænske Steaua-mandskab kan besejres i aften hjemme på Riverside Stadium. Rumænerne er taget til England med en fordelt efter spil og chancer i den første kamp alt for lille 1-0-føring i bagagen, men kan med blot uafgjort spille sig i finalen i 20-året for klubbens sensationelle triumf i den daværende Europa Cup for mesterhold mod FC Barcelona i 1986.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Cafeejeren om sin yndlingsbog: »Jeg læser den hver sommerferie«
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen