Med to mål på fem minutter i kampens første kvarter sørgede den 20-årige Wayne Rooney for, at Manchester United besejrede Newcastle sikkert med 2-0 på Old Trafford. I det 8. minut kiksede gæsternes Peter Ramage en tilbagelægning totalt og spillede Rooney helt fri. Landsholdsangriberen lobbede derefter elegant over den fremstormende Shay Given til 1-0 og fem minutter senere kunne Rooney sætte sidste fod på bolden til slutresultatet 2-0. De to Rooney-kasser var angriberens første scoringer i Premeir League i 2006. Med sejren og de tre point forkortede United igen afstanden til Chelsea til 15 point, men hvad der er endnu vigtigere, så blev afstanden til Liverpool på tredjepladsen forøget til fem point.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























