Det lignede en sikker Arsenal-sejr og dermed plads i den engelske liga cup-finale. Men dybt, dybt inde i den forlængede spilletid dukkede Jason Roberts op og sikrede det mål, der gav Wigan finalebilletterne på reglen om udebanemål. Vanvittige jubelscener Den afgørende scoring til 1-2 faldt bare 30 sekunder før tiden udløb. Og den udløste vanvittige jubelscener blandt Wigan-spillerne og deres medrejsende tilskuere, mens Arsenal-spillerne slet ikke kunne fatte, at den gyldne mulighed for at spille sig til et trofæ i denne sæson blev forpasset. Fremragende scoring af van Persie Dermed blev billedet vendt fuldkommen på hovedet, for Arsenals Robin Van Perse lignede den helt store helt for Arsenal, da han med et fremragende frisparksmål langt inde i den forlængede spilletid nettede til 2-0. I den ordinære kamp scorede Thierry Henry og udlignede dermed gæsternes 1-0-føring fra den første semifinale. Onsdag mødes Manchester United og Blackburn i den anden semifinale. Det første opgør endte 1-1.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























