Ronaldo undskylder nu for den 'kakerlak' han udførte efter sit andet mål søndag mod Alaves i den spanske liga. Real Madrid og Ronaldo vandt 3-0 over Alaves, men det var ikke kun nederlaget, der sved. Efter kampen langede Alaves' præsident Dmitry Piterman ud efter Ronaldo, Robinho og Roberto Carlos for den ekstra ydmygelse, han mente, der lå i de tre spilleres sprællende imitation af kakerlakker efter Ronaldos anden scoring. Piterman kalder brasilianerne for »klovne« og »forkælede børn« på grund af deres sprællen med arme og ben, mens de grinende lå på ryggen. Optrådte nøgen i magasin »Det var da bare en fjollet ting mellem venner, og det var ikke min mening at støde eller fornærme vores modstanderes tilhængere. Jeg har aldrig gjort det før og vil aldrig gøre det igen«, siger Ronaldo tirsdag til radiostationen Cadena SER. Selv om Ronaldo undskylder, synes han, at Piterman er gået for langt med sin kritik. Især fordi den tidligere tre-springer fra USA blev fotograferet nøgen i år til en artikel om Alaves i det spanske magasin 'Interviu'. »Jeg kan ikke opfatte det som seriøst. Jeg fejrede blot et mål. En mand, der optræder nøgen i et magasin er ikke den rette til at dømme os og kalde Robinho, Carlos og jeg for klovne«, siger Ronaldo. Skal klædes ud som kvinde Ronaldo forklarede, at ideen til fejringen af målet var kommet fra en journalist, David Espinar, som havde væddet med Ronaldo, om spilleren turde imitere en kakerlak. Og Ronaldo har hermed vundet væddemålet. »Nu skal han gå på restaurant klædt ud som kvinde«, siger Ronaldo.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen