Brøndby sled og slæbte og blev belønnet med en ny 2-1-sejr, da FC Nordsjælland var på besøg på Vestegnen. Stortalentet Morten Nordstrand bragte FC Nordsjælland foran på første halvlegs sidste angreb i en situation, hvor Brøndby-anfører Per Nielsen så en anelse gammelfar-agtig ud. Men Nordstrands afslutning var kold: Et løft henover en sagesløs keeper Ankergren. Lantz udlignede Det var ellers Brøndby, der dominerede og skabte chancerne, og især Thomas Rasmussen havde en af de aftener, hvor man bare ikke kan score. Fire store chancer nåede han at brænde, inden han barmhjertigt blev pillet ud. Men Brøndby havde andre strenge at spille på, og især svenske Marcus Lantz var god. Og det var netop midtbanespilleren, der smuttede med i et hurtigt opløb et kvarter ind i anden halvleg og bankede udligningen i mål. Snydt for straffespark Brøndby havde initiativet og nye chancer, og alligevel skulle der tilsyneladende en foræring til fra dommer Vejgaard for at forhindre gæsterne i at blive tilkendt et straffespark med et kvarter igen. Den unge Brøndby-spiller Spelmann kiksede og fik ikke sparket væk, og så blev bolden serveret for FC Nordsjælland-forward Jukka Santala, der imidlertid blev jordet ganske eftertrykkeligt af Per Nielsen midt foran mål. Men fløjten var tavs. Afgørelse i modsatte ende Og i stedet faldt afgørelsen fem minutter senere i den anden ende, da en fri Kim Christensen blot skulle sætte foden frem efter fint forarbejde af Morten 'Duncan' Rasmussen og venstrebacken Elanga. Brøndby er dermed i top-trioen af mandskaber, der har indledt sæsonen med to rare sejre.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Lærke, ægte, tillykke med dit liv! Men hvad med at nyde det og så lade os andre om at nyde vores?
-
»De høje tabstal presser Putin. For russerne ved det jo godt«
-
Dansk vaccineforsker deporteres: »Jeg har svært ved at forstå, at vores land ikke vil løfte en finger for en borger i nød«
-
En af verdens allerrigeste stater kapper båndene til de arabiske naboer
-
Her er en film, der gør dig svimmel af lykke
-
Meloni: »Jeg må indrømme, at de, der har lavet billederne, faktisk har fået mig til at se bedre ud«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
En af verdens allerrigeste stater kapper båndene til de arabiske naboer
Kronik af Bente Boserup
Pernille Juul Darling




























