På diverse fora verden over bliver en lille japansk knægt overdænget med ros for sine evner med den lille runde - også kaldet fodbolden.
Det pudsige er, at ingen rent faktisk ved, hvem han er.
Men han er japaner og vist nok ni år gammel. Visse sider gætter endda på, at drengen kun er seks år.
Messis ungdomstræner er imponeret
Han har allerede tiltrukket sig opmærksomhed fra ingen ringere end Lionel Messis gamle ungdomstræner Francisco Javier García Pimienta, som var en af dem, der delte den video af drengen, som nu er gået verden rundt.
På trods af sin unge alder, er den japanske uhørt teknisk velfunderet, og Pimienta tøver da heller ikke med, at døbe ham ’den japanske Messi’.
Fine ord fra en mand som burde vide hvad han taler om. Han var nemlig manden der rykkede verdens bedste fodboldspiller op i Barcelonas A-trup, hvilket han nok ikke fortryder.
Storklubber vil stå i kø
Hans omgang med bolden ligner noget, der ligger enormt naturligt for ham.
Og man må formode, at når han er gammel nok og lovligt kan skrive kontrakt, så vil de store europæiske klubber stå i kø for at få det japanske vindunderbarns underskrift.
Om talentet og evner bringer ham til verdenstoppen vil kun tiden vise.




























