Storklubber satser på kvinderne, men der er stadig langt til ligestilling

Dobbelt.  Franske Lyon har været i CL-finalen tre år i træk og har vundet de seneste to slutmatcher mod tyske mandskaber.
Dobbelt. Franske Lyon har været i CL-finalen tre år i træk og har vundet de seneste to slutmatcher mod tyske mandskaber.
Lyt til artiklen

Kvindernes Champions League er nået til ottendedelsfinalerne. Blandt de tilbageværende hold er Zorkiy, Rossiyanka og Fortuna Hjørring.

Holdnavne, der måske ikke vækker den store genkendelsens glæde hos de millioner af fodboldelskere, der uge efter uge følger Lionel Messi, Cristiano Ronaldo og Wayne Rooney i herrernes udgave af Europas fineste klubturnering. Men det kan meget vel ændre sig i de kommende år. »UEFA lægger pres på de store herreklubber. Klubberne er tvunget til at bruge en vis procentdel af deres budget på kvinderne. Så vi kommer til at se flere og flere klubber med genkendelige navne i kvindernes Champions League i fremtiden«, fortæller Brian Sørensen, der er træner i Fortuna Hjørring.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her