Oprør på vej i Premier League: Priser og løn er eksploderet

millionær-parade. Manchester Citys spillere er blandt de bedst lønnede i en sport, hvor afstanden mellem spiller og fans på alle fronter  vokser med uhyggelig hast.
millionær-parade. Manchester Citys spillere er blandt de bedst lønnede i en sport, hvor afstanden mellem spiller og fans på alle fronter vokser med uhyggelig hast.
Lyt til artiklen

Med en gigantisk tv-aftale på 3 mia. pund – hele 28 mia. kr. – sprængte Premier League rammerne tidligere på året, da de offentliggjorde aftalen for de kommende tre sæsoner fra 2013/14 og frem. Aftalen giver klubberne 70 procent mere til fordeling, end de fik ved den foregående aftale, der går til og med denne sæson. Her blev klubberne begunstiget med 1,75 mia. pund for tre sæsoner. Og grundlæggende er pengene fosset ind i Premier League-klubbernes lommer, siden Englands nuværende bedste række blev introduceret for 20 år siden.

Voldsom omsætning
Omsætningen er steget voldsomt, og i den seneste opgørelse fra det internationale revisionsfirma Deloitte fremgår det, at de 20 bedste engelske klubber i 2011 omsatte for 2,3 mia. pund, hvilket er den største omsætning nogensinde i en af Europas fodboldligaer.

Læs ogsåEksperter sår tvivl om Uefas finanskrav En udvikling, der har fået flere iagttagere og det europæiske fodboldforbund, Uefa, til at råbe vagt i gevær. »Frygten er, at den nye tv-aftale vil føre til en større polarisering i Premier League, selv om de deler pengene relativt lige i forhold til andre ligaer«, siger Jesper Jørgensen fra Deloitte. Løn er 70 procent af omsætning Mens klubbernes indtjening er vokset voldsomt, er lønningerne ligeledes eksploderet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her