Braithwaite scorer sit første franske mål

Angriber. Martin Braithwaite var tidligere en farlig mand for Esbjerg, hvorfra dette billede stammer. Nu gør det han godt i det franske.
Angriber. Martin Braithwaite var tidligere en farlig mand for Esbjerg, hvorfra dette billede stammer. Nu gør det han godt i det franske.
Lyt til artiklen

Martin Braithwaite har god grund til at møde op med rank ryg og sportstasken pakket med selvtillid, når han i den kommende uge slutter sig til landsholdet forud for VM-kvalifikationskampene mod Malta og Armenien.

Den tidligere Esbjerg-spiller scorede lørdag aften sit første mål for sin nye franske klub, Toulouse, der dog alligevel tabte med 1-2 til Bastia på Korsika.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her