Ballum er for lille, så AaB skal til Løgumkloster

comeback. Med 48 Superligakampe for Sønderjyske er Jacob Stolberg den eneste spiller i FC Sydvest, der har spillet på højt plan.
comeback. Med 48 Superligakampe for Sønderjyske er Jacob Stolberg den eneste spiller i FC Sydvest, der har spillet på højt plan.
Lyt til artiklen

I 2005 blev FC Sydvest en realitet, og siden har fusionen mellem fodboldklubberne Bredebro IF, Ballum IF, Tønder SF Fodbold og Løgum IF Fodbold udviklet sig til at være en sportslig succeshistorie.

Klubben har på otte sæsoner formået at rykke fire trin opad i de danske fodboldrækker og på den måde skiftet serie 2 ud med 2. division vest.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her