U21-holdets næste skridt mod Maracanã tages i aften

Ung. Forsvarsspilleren Andreas Christensen fra Chelsea er en af mange, der har gjort sig positivt bemærket på U21-holdet. Andreas Christensen, der kun er 18 år, kan få en  ny mulighed for at spille U21-slutrunde om et par år, hvis det skulle glippe denne gang.
Ung. Forsvarsspilleren Andreas Christensen fra Chelsea er en af mange, der har gjort sig positivt bemærket på U21-holdet. Andreas Christensen, der kun er 18 år, kan få en ny mulighed for at spille U21-slutrunde om et par år, hvis det skulle glippe denne gang.
Lyt til artiklen

U21-landsholdet er efter 12 kampe på stribe uden nederlag med i hatten, når der i aften trækkes lod til de to indledende grupper ved EM-slutrunden i Tjekkiet næste sommer.

De tjekkiske værter er topseedet i gruppe A, mens England - som det hold med den bedste Uefa-koefficient - topseedes i gruppe B.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her