Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Luis Figo skyder med skarpt mod fodboldtoppen i farvel

VÆMMES. Luis Figo har på få måneder oplevet frastødende ting i fodboldens magtelite og melder fra som præsidentkandidat.
VÆMMES. Luis Figo har på få måneder oplevet frastødende ting i fodboldens magtelite og melder fra som præsidentkandidat.
Lyt til artiklen

Den tidligere storspiller Luis Figo meddelte torsdag, at han trækker sig fra det forestående valg til præsidentposten i det internationale fodboldforbund (Fifa).

»Efter en personlig refleksion med to andre kandidater i processen, mener jeg ikke, at der er tale om et normalt valgforløb 29. maj. Og da det er tilfældet, så skal man ikke regne med mig«, siger skriver Luis Figo på Facebook.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her