Arnesen: Morten Olsen bliver misundelig på sin afløser

holdkammerater. Landstræner Morten Olsen (tv) og Frank Arnesen (midt) var begge en del af det stærke danske 80'er-landshold.
holdkammerater. Landstræner Morten Olsen (tv) og Frank Arnesen (midt) var begge en del af det stærke danske 80'er-landshold.
Lyt til artiklen

Frank Arnesen tror, at Morten Olsen vil være lidt misundelig på afløseren, som skal være ny, dansk landstræner i fodbold næste år – efter at Olsen, forhåbentlig, har deltaget med Danmark i EM-slutrunden 2016 i Frankrig.

»Vi kan jo alle se, at der er masser af unge, meget talentfulde spillere på vej. Nogle af dem har allerede spillet under Morten, og der kommer flere op. Jeg tror, Morten tænker, at det kunne have været meget spændende for ham at arbejde med alle de nye«, funderer Frank Arnesen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her