Da le Fevre, Jensen og Brugge var en europæisk magtfaktor

Tekniker. Ulrik le Fevre rundede tidligere i år 70.
Tekniker. Ulrik le Fevre rundede tidligere i år 70.
Lyt til artiklen

Morten Olsen fortæller fra Belgien, hvor den tidligere landstræner bor tæt ved Bruxelles, at en af de store belgiske aviser for ikke så længe siden i en artikel om Club Brugges historie kom frem med den vurdering, at Ulrik le Fevre nok er den allerbedste tekniker, der har været i klubben. Han brillerede dernede i midten af 70’erne.

Club Brugge, som er tirsdag i Parken er FC Københavns næste Champions League-modstander, har gennem årene været glad for danske spillere. Og især to af dem bliver der med mellemrum fortsat talt og skrevet om med stor respekt og beundring for det, de præsterede, var med til at vinde og gav klubben, da de var på toppen: Le Fevre og målmanden Birger Jensen, der spillede i Club Brugge fra 1974 til 1988 og stadig er bosat i Belgien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her