Osasuna fastholder sin overraskende førsteplads i den spanske Primera Division ved at holde de nærmeste konkurrenter FC Barcelona stangen med en sejr på 2-0 hjemme over Espanyol. Dermed fører holdet, der sluttede sidste sæson som nummer 15, med to point ned til Barcelona. Efter en svingende sæsonstart har Frank Rijkards tropper fundet formen og erobrede den tredje sejr på stribe, da Real Sociedad blev sendt hjem fra Camp Nou med en sæk på 0-5. Barcelonas målscore i de seneste tre kampe er 10-0. Ronaldinho lavede to mål i kampen, mens Mark van Bommel, Carlos Puyol og Henrik Larsson stod for de tre øvrige. Real Madrid uden en både skadet og karantæneramt Thomas Gravesen vandt lørdag aften 2-0 over Betis.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























