Manchester United præsenterede torsdag et nyt trøjesponsorat, der er rekordstort i engelsk fodbold. Selv om United har tabt lidt sportsligt terræn i ligaen til Chelsea, så kan 'brandet' Manchester United fortsat lægge de fleste ned. Aftalen med det amerikanske forsikringsselskab AIG, der får sit navn på Manchester Uniteds spilletrøjer de kommende fire sæsoner, indbringer klubben ca. 600 millioner kroner. »Det er en aftale, der er rigtig for Manchester United, og den underbygger vores position som verdens ledende fodboldklub. Vi er begejstrede for de globale perspektiver i aftalen«, sagde United-direktør, David Gill, ved en pressekonference. AIG afløser det mangeårige samarbejde med Vodafone. Den tidligere aftale indbragte United ca. 95 millioner kroner om året.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Klumme af Kim Skotte
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























