Serbien og Montenegro må nøjes med en VM-trup på 22 spillere i modsætning til de øvrige lande, der har 23 spillere med til Tyskland. Det serbiske problem består i, at træner Ilija Petkovics søn Dusan Petkovic trak sig fra holdet tirsdag efter hård kritik og beskyldninger om, at han kun var med på holdet på grund af, at faderen var træner. Men FIFA's regler åbner kun op for ændringer i truppen så tæt på slutrunden ved skader, så serberne kan ikke indkalde en erstatning. Holdets talsmand Aleksander Boskovic er alligevel sikker på, at det er den rigtige beslutning, der er blevet taget. »Jeg mener, at enden på denne sag har taget presset fra træneren og hele holdet«, siger Boskovic.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























