2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ronaldo har driblet en milliard i skattely

Når en fodboldglad dreng køber en pakke med to par underbukser fra den danske tøjproducent JBS med logoet CR7 for 180 kroner, går 13 procent af JBS’ indtjening til fodboldstjernen Cristiano Ronaldo. Den familieejede virksomhed fra Herning har i kontrakter forpligtet sig til at betale Ronaldo mindst 30 millioner kroner over fem år for at bruge fodboldikonet som reklamesøjle.

Modehuset har dog ikke indgået kontrakterne med Ronaldo selv, men med et firma i Irland, og herfra skubbes langt størstedelen af Ronaldos millioner fra JBS uden om skattemyndighedernes søgelys og videre til det notoriske skattely i De Britiske Jomfruøer.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her