DBU stopper forhandlinger - spillerforening undrer sig

Anfører Simon Kjær og resten af landsholdet skal nu tage stilling til, om de vil spille på en midlertidig aftale. Finn Frandsen/POLFOTO
Anfører Simon Kjær og resten af landsholdet skal nu tage stilling til, om de vil spille på en midlertidig aftale. Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Der kommer ikke nogen ny landsholdsaftale for herrelandsholdet før næste uges kampe – venskabskampen mod Slovakiet onsdag og Nations League-kampen mod Wales i Aarhus næste søndag.

Forhandlingerne er indstillet, fordi der fortsat er stor uenighed om blandt andet de kommercielle rettigheder for landsholdet, som skal sikre indtjening til både spillerne og dansk fodbold bredt set, skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her