Jonas Wind og debutanten Alexander Bah scorede i sejren over Sverige.

Danmark vinder 2-0 med otte debutanter

Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Med fire debutanter i startopstillingen og yderligere fire indskiftede til deres første fodboldlandskamp vandt Danmark 2-0 over Sverige på Brøndby Stadion.

Indskiftede Jonas Wind scorede sit første landskampsmål efter en time, inden debutanten Alexander Bah afsluttede et fornemt dansk angreb til 2-0-scoringen.

Jonas Wind blev skiftet ind i en lille klub, der også tæller Lange John, Schmeichel og Laudrup
  • Fire debutanter i startopstillingen, som det er tilfældet i aften mod Sverige, har Danmark (når man ser bort fra vikarlandskampen mod Slovakiet i 2018) ikke haft siden 20. maj 1987 i en OL-kvalifikationskamp mod Grækenland, da Peter Schmeichel, Bjørn Kristensen, Ulrik Moseby og Flemming Povlsen debuterede med en 5-0-sejr.
  • Otte debutanter endte det med på det danske landshold. Det er ikke sket siden 1983.
  • En af debutanterne er Oliver Christensen, der i en alder af 21 år og 234 dage blev den yngste danske målmandsdebutant siden Troels Rasmussen i 1982. Alle tiders yngste målmand er Poul Funch Jensen, der var 20 år og 280 dage, da han debuterede et år inden han omkom i et flystyrt sammen med 7 andre danske fodboldspillere.

Således forløb kampen ifølge Ritzaus livedækning:

Ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her