London-klubben Chelsea, der har fået amerikanske ejere, har investeret enorme beløb i nye spillere. I sidste øjeblik blev Pierre-Emerick Aubameyang tilføjet fra Barcelona.

Transfervinduet smækkede i med et brag, da Chelsea hentede angrebsstjerne

Foto: Josep Lago/Ritzau Scanpix
Foto: Josep Lago/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Når transfervinduet i en række af de største europæiske fodboldligaer er smækket i, bliver der gjort status i storklubberne, der står foran arbejdet med at spille nye navne ind på holdet. Måske bliver det arbejde størst i Chelsea, der også har spenderet flest penge på sommerens spillermarked, og manager Thomas Tuchel har allerede nok at se til efter en skuffende start på den bedste engelske fodboldrække.

Efter fem spillerunder i Premier League er Chelsea at finde midt i tabellen før lørdagens hjemmekamp mod London-rivalen West Ham. Den position lever ikke op til forventningerne, og det har formentlig resulteret i endnu flere indkøb end planlagt i en klub, der har vinket farvel til bl.a. angriberne Timo Werner (Leipzig) og Romelu Lukaku (Inter).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her