Aldrig har der været flere danske fodboldspillere i udenlandske klubber. Især de nordiske lande er blevet store aftagere af spillere fra især næstbedste niveau i Danmark.

Ukendte spillere på Færøerne opnår det, der kikser for flere Superligaklubber

Patrick da Silva er undtagelsen som en af de meget erfarne Superligaspillere, der nu spiller på Færøerne. Mads Emil Madsen er en af de mange danske spillere, der i det seneste transfervindue er vendt tilbage til dansk fodbold.  Foto: Jens Dresling
Patrick da Silva er undtagelsen som en af de meget erfarne Superligaspillere, der nu spiller på Færøerne. Mads Emil Madsen er en af de mange danske spillere, der i det seneste transfervindue er vendt tilbage til dansk fodbold. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Europæisk deltagelse er et mål for mange af klubberne i Superligaen, men det lykkes kun for fem af dem.

Hverken Jesper Brinck, Claes Kronberg, Mathias Rosenørn eller Lukas Enevoldsen har prøvet at spille i Superligaen, men i modsætning til flere af de ambitiøse danske klubber har de i år spillet europæiske klubkampe for enten KI Klaksvik eller B36 Torshavn. Det samme har været tilfældet for deres landsmænd Patrick da Silva, Anders Holvad og Rasmus Reidhar Nissen, der har spillet henholdsvis 90, 11 og 2 kampe i Superligaen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her