I gode tider trækker Panathinaikos kæmpestore tilskuertal til kampene på det største stadion i Athen, hvor modstanderholdene kan komme ud for en skræmmende kulisse med voldsom larm, fyrværkeri og fantastisk fanstøtte til hjemmeholdet.
læs også Skuffede fodboldfans får DR til at vende på en tallerken
Men krisen kradser som bekendt i Grækenland, og derfor regner man kun med en snes tusinde på tribunerne, når den græske storklub tager imod OB.
Et lille lyspunkt kan være, meldes det fra fynske udsendinge i den græske hovedstad, at taxastrejken bliver afblæst i løbet af tirsdagen.
1-1 bedst for grækerne
OB-spillerne tog bussen fra deres hotel i går til den sidste træning inden kampen, der skal afgøre, om Odenseholdet kommer et skridt nærmere en plads i Champions Leagues gruppespil for første gang nogensinde.
1-1 i Odense i sidste uge var bedst for grækerne, der virker selvsikre og ikke synes at have større respekt for OB og dansk fodbold.
læs ogsåOB blev belønnet til allersidst




























