Fodboldredaktøren: Alle må beundre FC Midtjylland nu

Lyt til artiklen

Herning er Danmarks fodboldhovedstad, og FC Midtjylland er Danmarks suveræne nummer ét, som alle må beundre lige nu – og takke for at kunne repræsentere Superligaen på fornem vis på den europæiske scene, hvor først Randers FC, så FC København og Brøndby blev slået ud i kvalifikationsrunderne.

Holdet, der i foråret vandt DM-guld og dermed den første titel til klubben, tilføjede et nyt jubelkapitel til FCM-historien ved på sensationel vis at nedlægge Southamptons favoritter, der regnede det for givet, at de skulle træde ind ad døren til Europa League-gruppespillet efter de to playoff-opgør mod de danske mestre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her