Engelske hold rammer dyb krise i Champions League

NEDTUR. Med 1-3 hjemme mod AS Monaco bidrog Arsene Wengers Arsenal til den engelske nedtur.
NEDTUR. Med 1-3 hjemme mod AS Monaco bidrog Arsene Wengers Arsenal til den engelske nedtur.
Lyt til artiklen

Liverpool røg ud i gruppespillet på bekostning af undertippede Basel. Chelsea har et fint udgangspunkt efter første ottendedelsfinale mod PSG, men viste stor usikkerhed i Paris, hvor London-holdet i store dele af kampen blev presset helt i bund. Tirsdag blev Manchester City hængt til tørre af Barcelona efter et 2-1-nederlag på hjemmebane.

Og onsdag var det blevet Arsenals tur. Wenger havde på forhånd meldt ud, at kampen mod Monaco var en 50/50 kamp, men man kommer ikke uden om, at Arsenal var favorit, da holdet hjemme på Emirates tog imod Wengers tidligere klub. Et udgangspunkt, der hedder 1-3 efter første kamp på hjemmebane, efterlader ikke Arsenal de store chancer for at bryde deres fire sæsoner lange stime af exits fra 1/8-finalen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her