Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Redaktører: FCK vinder også næste år

Lyt til artiklen

I de store danske aviser bliver FCK på kommentatorpladserne hyldet som Danmarks klart bedste fodboldhold. Og redaktørerne mener, at holdet også vinder guld i næste sæson.

»Lige nu peger alt på, at Ståle Solbakken kan takke af næste sommer med at køre den første FCK-mesterskabs-treble i hus! Jo, det er et ordentligt langskud, men kig dig omkring. Hvor er de klubber, der skal kunne true FC København, der i lang tid har haft en sportslig ledelse, der står fuldstændig fast - uanset hvor store storme, der raser rundt omkring dem. Det skaber ro og kontinuitet - og mesterskaber«, skriver Ekstra Bladets sportsredaktør, Allan Olsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her