Fodboldredaktøren: Godt set af FCK

Træfsikker. Med ni mål i de første 10 kampe ligger Andreas Cornelius nummer to på Superligaens topscorerliste.
Træfsikker. Med ni mål i de første 10 kampe ligger Andreas Cornelius nummer to på Superligaens topscorerliste.
Lyt til artiklen

Da Dame N’Doye blev solgt, var der mange, som mente, at FC København straks burde bruge mange penge på en international, erfaren klasseangriber med samme højde, fysiske styrke og kvaliteter som afslutter.

Heldigvis blev det råd ikke fulgt. Var det sket, ville vi jo ikke allerede have set Andreas Cornelius i en strålende hovedrolle i Superligaen og som manden, der truer Nicklas Bendtners position på VM-holdet. FCK-sportsdirektør Carsten V. Jensen havde set, at 19-årige Cornelius var klar til masser af spilletid på et hold med den lige så høje, fysisk stærke Nicolai Jørgensen. Derfor var der mere mening i at investere i den lille belgier Igor Vetokole, der som type minder om Cesar Santin, der kan blive skudt af til vinter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her