Biler, storskærme og radiofrekvens 92,0 FM var hovedingredienserne, da FC Midtjylland genoptog sæsonen med et storstilet arrangement. Og et nederlag.

»Det er sgu gennemført«: Bilkort, 'Lange Paul' som limousine og Wunderbaum med duft af nyslået græs var en del af FC Midtjyllands drive-in-fodbold

Cirka 2.000 biler var samlet ved MCH Arena til superligakampen mellem FCM og Horsens, som gæsterne overraskende vandt 1-0. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Cirka 2.000 biler var samlet ved MCH Arena til superligakampen mellem FCM og Horsens, som gæsterne overraskende vandt 1-0. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det er svært at forestille sig meget mere dedikerede fans end Vinnie Jensen. I samtlige FC Midtjyllands 21 leveår har hun fulgt klubben, og det har mange selvfølgelig – bare ikke helt på samme måde som hende. Vinnie Jensen kører så at sige i FC Midtjylland. Det har hun gjort siden 2015, da sammensmeltningen af Herning og Ikast første gang vandt et dansk mesterskab i fodbold.

»Da vi vandt guld, skulle jeg finde en måde at hylde holdet på. Det blev så løsningen«, siger kvinden med det lyse hår.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her